La barre énergétique aux flocons d'avoine
Les flocons d'avoine sont un aliment de base d'une grande valeur nutritive et d'une excellente digestibilité. Les personnes de tout âge soucieuses de leur santé et exigeantes utilisent depuis toujours les flocons d'avoine comme une source d'énergie puissante et naturelle pour relever les défis physiques et mentaux.
La barre énergétique de flocons d'avoine
Quand il faut aller vite, la barre
Le produit doit être consommé dans le cadre d'une alimentation variée et équilibrée et d'un mode de vie sain. Conserver au frais et au sec.
| Nom de produit: | Oat King Bar - Barre de Glucides aux Flocons d'Avoine - 5x90g |
| Marque: | Oat King |
| Numéro d’article: | OTK184535 |
| Produit bio: | No |
| Activité: | Nutrition |
| Propriétés des aliments : | Glucide |
| Mode d'alimentation: | Végétarien |
| Goût: | Sucré |
| Avant/pendant/après: | Avant, Tandis que, Pendant |
| Type d’aliments: | Traverse |
| Contenu: | 450g |
| Année du modèle: | 2026 |
| Poids: | 90g |
| Page du fabricant: | http://oatking.de/ |
| Ingrédients : | 34% oat flakes, 21% coating (sugar, palm & rapeseed oil, glucose syrup, water, skimmed milk powder, emulsifiers E471, E492, colorant E171, salt, preservative E202, flavoring), light molasses, vegetarian margarine (palm & rapeseed oil, water, salt, natural flavoring), demerara sugar, 3% walnuts, 2% carrots, cinnamon, flavouring. |
| Tableau nutritionnel : | Nutritional facts per 100 g |
| Ingrédients : | 30 % oat flakes, 22 % caramel coating (sugar, palm oil, glucose syrup, light molasses, water, skimmed milk powder, emulsifiers E471 and E492, salt, flavor, color E150a, preservative potassium sorbate), light molasses, margarine (palm and rapeseed oil, water, salt, natural flavoring), whole cane sugar, 5 % chocolate chips (sugar, cocoa mass, cocoa butter, whole milk powder, skimmed milk powder, emulsifier soya lecithin, flavoring). |
| Tableau nutritionnel : | Nutritional facts per 100 g |
| Ingrédients : | 36 % oat flakes, 22 % vanilla flavor coating (sugar, vegetable oil, glucose syrup, water, skimmed milk powder, emulsifiers E471 and E492, color E171, salt, preservative E202, flavor), light molasses, margarine (vegetable oil, water, salt, natural flavoring), whole cane sugar, 6 % cherry preparation (cherries, preservatives E202, E220, acid E330, color E127), flavoring. |
| Tableau nutritionnel : | Nutritional facts per 100 g |
| Ingrédients : | 36 % oat flakes, light molasses, margarine (vegetable oil, water, salt, natural flavoring), whole cane sugar, 6 % walnuts, 1 % maple syrup flavoring. |
| Tableau nutritionnel : | Nutritional facts per 100 g |
| Ingrédients : | 36 % oat flakes, margarine (palm and rapeseed oil, water, salt, natural flavour), light molasses, whole cane sugar, 5 % honey, 4 % cream (contains milk). |
| Tableau nutritionnel : | Nutritional facts per 100 g |
| Ingrédients : | 36% oatflakes, 22% coating [sugar, palm and rapeseed oil, glucose syrup, light molasses, water, skimmed milkpowder, emulsifiers (E492 and E471), salt, flavor, humectant (E1520), color (150a), preservative (E2502), light molasses, margarine (palm and rapeseed oil, water, salt, natural flavoring), whole cane sugar, 3% banana chips (55% bananas, coconut oil, sugar, banana flavoring). May contain traces of nuts, peanuts and sesame. |
| Tableau nutritionnel : | Nutritional facts per 100 g |