Le
<\/p>
Specialized stands for quality and that's not just a claim, it's a commitment. That's why Specialized gives you a lifetime warranty on ALL Specialized-branded frames & forks. Just register your product at Specialized within 90 days after purchase. To make this step easier, BIKE24 delivers all Specialized bikes with a QR code. Simply scan the QR code and go directly to the Specialized website, which has all the information you need about bicycle registration. For Specialized Turbo e-bikes & e-bike frames, the Mission Control app is required for registration.<\/p>
| Nom de produit: | Specialized VTT Carbone 29" - STUMPJUMPER 15 EVO EXPERT - 2026 - gloss nebula metallic / dolomite metallic |
| Marque: | Specialized Bikes |
| Numéro d’article: | SBC731799 |
| Activité: | Cyclisme |
| Genre: | Homme |
| Matériau: | Carbon |
| Domaine d'utilisation: | VTT, VTT Enduro |
| Moyeu: | DT Swiss 370 |
| Rayons: | Sapim Force |
| Jantes: | Roval Traverse | Hookless | AL | 30-622 | Tubeless Ready | 15x110mm |
| Chaîne: | Shimano XT M8100 |
| Cassette: | Shimano XT M8200 |
| Levier de vitesses: | Shimano XT Di2 |
| Dérailleur arrière: | Shimano XT Di2 |
| Boîtier de pédalier: | Shimano BB-MT801 |
| Gradation de plateaux: | 32 |
| Manivelle: | Shimano XT |
| Freins: | Shimano Deore XT |
| Tige de selle modèle: | PNW Loam Dropper |
| Selle: | Bridge Comp |
| Guidon: | Specialized 6000 AL | 6° Upsweep | 8° Backsweep |
| Potence: | Trail | 35mm |
| Fourche: | FOX FLOAT 36 Performance Elite | GRIP X2 |
| Cadre: | FACT 11m Carbon | Trail Geo | SWAT | 12x148mm | UDH |
| Système de Dérailleur (Fabricant): | Shimano |
| Gradation de cassette: | 10-51 |
| Type de Changement de Vitesse: | Chaîne - Électronique |
| Type de frein: | Frein à disque |
| Taille de roue: | 29" (622mm) |
| Poignées: | Deity Lockjaw |
| Amortisseur: | FOX FLOAT X Performance Elite | Specialized GENIE | Ride Dynamics Trail Tune |
| Tige de selle: | Tige de selle télescopique |
| Triangle Arrière: | Suspendu |
| Débattement: | 160mm |
| Pneu: | Butcher | GRID TRAIL | 29x2.40" / Eliminator | GRID TRAIL | 29x2.40" |
| Cadre de suspension: | 145mm |
| Actionnement des freins: | Hydraulique |
| Année du modèle: | 2026 |
| Collection: | Toute l'année |
| Couleur: | lilas |
| Conception de fourche: | Fourche Suspendue classique |
| Poids: | 14480g |
| Numéro d'article du fabricant: | 93326-30 |
| Pose de câbles: | interne |
| Source de l'indication de poids: | Fabricant |
| Série de produits: | Specialized - Stumpjumper |
| Nombre de Vitesses: | 1 x 12 |
| Forme du Cadre: | Diamant |
| GTIN: | 196625238581, 196625238550, 196625238598 |
| Page du fabricant: | http://www.specialized.com |